Поступајући по дојави коју је примио министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочћић, дана 5. маја 2025. године извршен је ванредни инспекцијски надзор у регистрованом и одобреном објекту за клање и складиштење меса „ПД Агро-сточар“, у власништву фирме Камендол доо, у месту Александровац, општина Жабари (ВКБ 430).
Инспекција је у кругу објекта утврдила присуство око 3,5 тоне споредних производа животињског порекла који нису били адекватно складиштени у складу са прописима. У складу са овлашћењима, наложено је да се споредни производи збрину на прописан начин одвожењем у овлашћену кафилерију.
Поред тога, уочено је да систем за одвођење отпадних вода није у потпуности технички уређен, што је могло довести до неконтролисаног одлива у околину. С тим у вези, покренута је сарадња са надлежним службама – Министарством унутрашњих послова, као и инспекцијом за заштиту животне средине, ради предузимања свих мера у складу са законом.
У току контроле линије клања и хлађења, затечено је говеђе месо у количини од 698 кг за које није постојала пратећа документација о пореклу. С обзиром на то, месо је искључено из промета и наложено је његово безбедно уништење.
С обзиром на процењени ризик и у циљу заштите здравља потрошача, објекту је привремено забрањено обављање делатности клања и расецања, до отклањања утврђених недостатака.
Министарство пољопривреде наглашава да је циљ оваквих контрола заштита безбедности хране и очување поверења потрошача, као и пружање подршке субјектима у промету хране да у потпуности ускладе своје пословање са важећим прописима.
Министар Гламочић покренуо акцију: Уништене тоне небезбедне хране
На основу налога министра пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драгана Гламочића, 2. и 3. маја 2025. године спроведени су ванредни инспекцијски надзори на пијацама и тржницама широм Србије, на којима се продаје храна животињског порекла. Министар је изразио јасну намеру да се, у циљу заштите здравља становништва, спречи могући пренос веома заразне болести слинавке и шапа преко хране, али и сузбије промет намирницама које су нелегално увезене без потребне контроле.
Током дводневне контроле, инспекцијске службе Управе за ветерину су из промета повукле и наложиле нешкодљиво уништење укупно 942 килограма месних производа, 833 килограма млечних производа, 295 килограма хране за животиње и 57 килограма рибе и рибљих прерађевина. Сви ови производи су били без прописане документације, нису имали декларације на српском језику, а у највећем броју случајева утврђено је да потичу из нерегистрованих објеката у Мађарској.
Министарство подсећа да је реч о деловању у оквиру хитне мере заштите потрошача и домаћег тржишта, а овакви надзори ће се наставити у свим управним окрузима Србије. Инспекцијске екипе настављају свој рад с пуним интензитетом, уз подршку ресорног министра, који је истакао да борба против нелегалне трговине храном и очување здравља грађана морају бити апсолутни приоритети.