Документација

Нема докумената

Мартиновић са амбасадором Жиофреом: МПШВ активно ради на процесу усклађивања националног законодавства са правним тековинама ЕУ у Поглављима 11, 12 и 13

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић угостио је јуче у Министарству амбасадора и шефа Делегације Европске уније у Републици Србији Њ.Е. Емануела Жиофреа и његове сараднике, са којима је разговарао о процесу европских интеграција Републике Србије у области пољопривреде и руралног развоја, безбедности хране, ветеринарске и фитосанитарне политике, као и у области рибарства и аквакултуре.

На почетку састанка министар Мартиновић указао је на намеру и стратешки циљ Републике Србије да испуни све критеријуме из свих преговарачких поглавља за чланство у ЕУ до краја 2026. године, што је лично истакао председник државе Александар Вучић.

Додао је да Министарство пољопривреде, као надлежна институција за усклађивање са политикама и прописима Европске уније у Поглављу 11 – Пољопривреда и рурални развој, Поглављу 12 – Безбедност хране, ветеринарска и фитосанитарна политика и Поглављу 13 – Рибарство, у сарадњи са другим надлежним институцијама, активно ради на процесу усклађивања националног законодавства са правним тековинама ЕУ у наведеним областима, те је амбасадору Жиофреу представио досадашње резултате и изразио му захвалност на пружању стручне и техничке помоћи у циљу испуњења услова за отварање преговора у Кластеру 5, у ком се налазе поменута поглавља.

Мартиновић је истакао и то да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде вредно ради на изради нове Стратегије пољопривреде и руралног развоја Републике Србије, која ће, као кровни документ, дефинисати стратешки оквир реформи и будуће циљеве.

Осврнувши се на ИПАРД програм, у оквиру ког Европска унија опредељује бесповратна средства Србији у сектору пољопривреде и руралног развоја, министар је нагласио да је таква подршка изузетно значајна за нашу државу и домаће пољопривредне произвођаче и прерађиваче, те додао да је расписивањем јавних позива већ започето спровођење ИПАРД III програма. Он је нагласио да се континуирано радило на превазилажењу одређених изазова који су уочени у спровођењу ИПАРД II програма, посебно у погледу административних капацитета, те изразио очекивање да ће у новом циклусу подршке Европске уније апсорпција средстава бити значајно већа и да ће се још већи број корисника укључити у ИПАРД III програм.

Министар се још једном захвалио амбасадору Жиофреу и његовим сарадницама на свој досадашњој помоћи коју је Европска унија, у сарадњи са Делегацијом ЕУ у Републици Србији, пружила, између осталог, и кроз IPA и TAIEX пројекте.

Амбасадор Жиофре и његови сарадници подржали су активности Министарства о којима је било речи на састанку, поздрављајући вољу и решеност Србије да усклади свој правни оквир са правним тековинима ЕУ у поменутим областима, као и да унапреди спровођење ИПАРД програма. Амбасадор је нагласио да Србија може да рачуна на сву неопходну помоћ и подршку Делегације Европске уније у Републици Србији у процесу усклађивања прописа са правним тековинама ЕУ и јачању капацитета за имплементацију истих.

Данашњем састанку испред Делегације ЕУ, поред амбасадора Жиофреа, присуствовали су и шеф Одељења за сарадњу Никола Бертолини, као и програм менаџери Надја Кучукова и Андреј Папић, док су испред Министарства пољопривреде присутни били помоћници министра Ања Јавор и др Ненад Катанић, директори Управе за аграрна плаћања, Управе за заштиту биља и Управе за ветерину Слободан Николовски, Небојша Милосављевић и Живко Матијевић, директор Републичке дирекције за воде Маја Грбић, начелница Одељења за управљање ИПАРД програмом Јасмина Миљковић, као и други представници Управе за аграрна плаћања и представници Сектора за међународну сарадњу и европске интеграције. У разговору је учествовао и саветник премијера Владе Републике Србије за пољопривреду Данило Голубовић.

Поделите овај текст:
Поделите овај текст:
Skip to content