У званичној посети Републици Србији, Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управи за аграрна плаћања боравиле су делегације наших суседа из Црне Горе и Северне Македоније. У духу заједничке посвећености неговању сарадње, јачања партнерства и унапређења заједничких интереса у области пољопривреде и руралног развоја, потписани су и споразуми о сарадњи у процесу приступања Европској унији. У присуству представника Делегације Европске уније у Србији, споразуме су потписали Марко Радоњић, директор Директората за ИПАРД плаћања Црне Горе, Илија Стоилев, директор Агенције за финансијску подршку у пољопривреди и руралном развоју Републике Северне Македоније и Слободан Николовски, директор Управе за аграрна плаћања.
Пламена Халачева, заменица шефа ЕУ Делегације у Србији је изразила велико задовољство што присуствује потписивању споразума и то између земаља у коима је имала част да обавља своје дужности и нагласила да треба посебно поздравити ојачавање заједничке визије земаља Западног Балкана да њихова пољопривреда постане иновативнија, отпорнија и одрживија.
„Подршка Европске уније није само значајна већ је и трансформативна. Кроз ИПАРД програм оснажујемо фармере, прерађиваче пољопривредних производа, али и читаву руралну заједницу како би своју делатност модернизовали и иновирали. Европска унија је подржала српски пољопривредни сектор са више од 150 милиона евра од 2001. године, а додатних 175 милиона евра ЕУ подршке обезбеђено је за пољопривреднике и агропрерађиваче кроз ИПАРД II програм. Актуелни ИПАРД III програм донеће још више прилика за српске пољопривреднике – они ће имати приступ новим средствима ЕУ у износу од 288 милиона евра. ИПАРД заиста покреће иновације и верујемо да ће ови грантови направити значајну разлику и трансформисати рурални подручја“, рекла је Халачева која је апеловала на крајње кориснике – пољопривредне произвођаче и прерађиваче да искористе ову прилику како би унапредили производњу. Она je подсетила да тржиште ЕУ традиционално представља најважнију извозну дестинацију за српске пољопривредне производе, са више од половине пољопривредног извоза усмереног ка ЕУ.
„Посебно ми је задовољство и част што смо данас у просторијама Управе за аграрна плаћања потписали споразуме о сарадњи у процесу приступања Европској унији са платним агенцијама из Црне Горе и Северне Македоније. Разменили смо искуства, знања и вештине у области спровођења националних мера подстицаја и ИПАРД програма. Наши експерти ће у наредном периоду интензивно радити на усавршавању свих мера како бисмо што брже и лакше исплатили средства пољопривредним произвођачима“, рекао је Слободан Николовски, директор Управе за аграрна плаћања и поновио апел пољопривредним произвођачима да редовн отварају своје еСандуче, преузму решења и одрекну се права на жалбу, како би додатна средства од 10.000 динара по хектару биљне производње била што ефикасније исплаћена.
У оквиру ИПАРД II програма од 1.556 одобрених пројеката до је исплаћено 1.231 захтева са око 118,4 милиона евра, док је процесу одобравања права на исплату око 9 милиона евра. Уз снажну подршку Владе Републике Србије и свест о важности ИПАРД подршке за даљи развој и унапређење пољопривредног сектора, успешно се кренуло у спровођење новог програмског циклуса. Тренд велике укључености корисника у програм се наставља и на први објављени јавни позив у оквиру Мере 1 пристигло је 389 захтева, а на други чак 847 захтева.
„Потписивање оваквог споразума представља додатни корак напред ка Европској Унији, самим тим затварање преговарачких поглавља 11, 12 и 13. У току дана ћемо имати конструктивну расправу о стварима које радимо ми у Министарству пољопривреде и Директорату за плаћање и оно што се ради у Управи за аграрна плаћања Републике Србије и Агенцији за плаћања Северне Македоније. Врло је битна размена искуства о начину унапређења потрошње средстава из ИПАРД програма. Министарство пољопривреде Црне Горе је веома задовољно апсорпцијом средстава из ИПАРД II програма која је нешто изнад 90 процената. Још више елана да наставимо са добрим радом даје чињеница да у оквиру ИПАРД III програма имамо много већа средства на располагању и много издашнију подршку нашим пољопривредним произвођачима“, нагласио је Марко Радоњић, директор Директората за ИПАРД плаћања Црне Горе.
„Наше три државе су предодређене да сарађују на усаглашавању и спровођењу европског законодавства и у сектору пољопривреде. Пријатељски односи наших земаља и успешних платних агенција које имају сјајна искуства и одличне људске капацитете су од великог значаја у овом процесу и ефикасној размени искустава. Иако се суочавамо са озбиљним проблемима, као што су климатске промене, на добром смо путу да успешно реализујемо ИПАРД програм“, рекао је Илија Стоилев, директор Агенције за финансијску подршку у пољопривреди и руралном развоју Републике Северне Македоније, и додао да ће искуство апсорпција средстава из ИПАРД програма од 85% несебично поделити са агенцијама из Србије и Црне Горе.