Документација

Преузмите пратећу документацију

Нема докумената

Делегација Грузије у посети Министарству пољопривреде

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Одељење за управљање ИПАРД програмом (ИПАРД управљачко тело) и Управа за аграрна плаћања (ИПАРД агенција), данас је угостило делегацију Грузије коју су чинили службеници из грузијског Министарства заштите животне средине и пољопривреде (Управљачко тело), Агенције за рурални развој (платна агенција), Националне агенције за безбедност хране, као и представници Програма Уједињених нација за развој – УНДП.

Посета је имала за циљ да унапреди разумевање и практично знање грузијских креатора политике руралног развоја о оквирима и процесима интеграције у Европску унију, ослањајући се на драгоцено искуство Србије.

Добродошлицу је у име Министарства пожелео Слободан Николовски, директор Управе за аграрна плаћања, који је изразио задовољство што са колегама из Грузије можемо да поделимо искуство стечено кроз спровођење мера подстицаја у пољопривреди и руралном развоју, али и кроз процес Европских интеграција, који је интензивиран од 2012. године, када је Србија постала кандидат за чланство у ЕУ.

„Као што ћете детаљније чути од мог тима, УАП је прва специјализована институција за плаћања у области пољопривреде, која од 2010. године спроводи мере аграрне политике, док као ИПАРД агенција учествујемо у спровођењу ИПАРД II програма од децембра 2017. године. Ове сложене и изазовне послове обавља укупно 196 стално запослених, док је на одређено време запослено још 120 лица. Подељени смо у 8 сектора (и две додатне јединице које се налазе изван сектора) што је усаглашено с потребама рада и задовољавањем критеријума из споразума потписаних са ЕУ који су услов за коришћење претприступних фондова“, рекао је Николовски и сумирао резултате досадашње имплементацији ИПАРД II програма и дао пројекције исплата до краја програмског циклуса, као и активностима на спровођењу актуелног јавног позива за ИПАРД III Меру 1, на који је до сада пристигло 335 захтева корисника.

„Поделићемо са вама и наше искуство у спровођењу мера подстицаја које се финансирају из националног буџета. Свесни неопходности развоја сектора пољопривреде и производње хране, Влада РС издваја све већа средства за подстицаје у пољопривреди, па је буџет за ове намене у 2024. години био око 707 милиона евра. У реализацији великог броја мера и наведеног буџета велику подршку нам пружа систем еАграр, који је уведен прошле године“, закључио је Николовски, и додао да систем еАграр, између осталог, омогућава и онлине регистрацију пољопривредних газдинстава, онлине подношење захтева за упис и захтева за подстицаје у пољопривреди, као и бржу исплату подстицаја.

У радном делу посете Јасмина Миљковић, шефица ИПАРД управљачког тела, представила је стратешке документе и ИПАРД структуру неопходну за спровођење ИПАРД програма, еволуцију организације Министарства током периода приступања ЕУ,  као и улогу Управљачког тела у том процесу. Са колегама из Грузије је поделила и највеће изазове у успостављању ИПАРД структуре и неопходног законодавног оквира за спровођење програма, али и самом програмирању мера и имплементацији програма, указавши им тако на шта треба обратити посебну пажњу. Препоручила је колегама да се за имплементацију програма припремају кроз спровођење ИПАРД лајк мера које би биле финансиране из других фондова или националног буџета. Потом је представила процес усвајања ИПАРД 3 програма и сам процес акредитације изабраних ИПАРД мера.

Пажња је посвећена и организацијону структуру  и развоју Управе за аграрна плаћања, значају запошљавања и политике задржавања кадрова, припреми процедуралног оквира и самом поступку који се води пред ИПАРД агенцијом. Грузијској делегацији  је предствљен и сет мера који се спроводи из буџета Републике Србије, са посебним освртом на директна плаћања. Посебна тема су била искуства и бенефити дигитализације, имплементација  система еАграр, као и досадашњи резултати у увођењу  Система идентификације земљишних парцела (LPIS).

 

 

Поделите овај текст:
Поделите овај текст:
Skip to content