Поводом данашњих протеста пољопривредника, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић истакао је да су пољопривредници јуче позвани на састанак у Министарство пољопривреде у циљу разговора о свим актуелним темама у сектору пољопривреде, али да су одбили да разговарају и одлучили да обуставе сваку комуникацију са Владом Србије.
Мартиновић је нагласио да је Министарство пољопривреде до сада учинило све у оквиру својих надлежности и могућности да помогне пољопривредним произвођачима и испуни њихове захтеве, те подсетио на то да је, управо у договору са пољопривредницима и на основу њихових предлога, потписано више споразума о сарадњи у области пољопривреде са представницима релевантних удружења пољопривредника.
Он је навео да је у току исплата додатних 10.000 динара по хектару свим пољопривредницима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2024. години, те подсетио на то да је за наредну годину предвиђена и нова мера Министарства која се односи на регрес за сертификовано семе у износу до 17 хиљада динара.
Мартиновић је такође поновио да ће свим пољопривредним произвођачима који су се пријавили на јавни позив за квалитетне приплодне краве у априлу 2024. године до краја месеца бити исплаћено додатних 100.000 динара за краве првотелке, као и то да ће од следеће године висина подстицаја за квалитетне приплодне млечне и товне краве бити подигнута са досадашњих 40.000 динара на износ од 55.000 динара по грлу.
Министар је указао и на то да је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, у оквиру јавних позива за националне мере подстицаја у току ове године, до сада реализовало 99 одсто захтева пољопривредних произвођача и у те сврхе исплатило више од 70 милијарди динара, те још једном истакао да су у републичком буџету за 2025. годину обезбеђена до сада највећа средства за пољопривреду у износу од скоро 150 милијарди динара, што чини чак 7,5 одсто укупног буџета Републике Србије за наредну годину, чиме Министарство наставља са снажном подршком домаћим пољопривредним произвођачима.
Он је још једном напоменуо да решења о утврђивању пасивног статуса одређеним пољопривредним газдинствима нису ствар „таргетирања и политичког прогона пољопривредника“, већ су искључиво донета услед утврђених неправилности код 235 регистрована пољопривредна газдинстава у оквиру спроведеног инспекцијског надзора, али да је Министарство пољопривреде спремно да свим пољопривредницима чија су газдинства стављена у пасивни статус да шансу да исправе неправилности како би се овај проблем решио. Мартиновић је додао да је разочаран одлуком пољопривредника да обуставе сваки вид комуникације са Владом Србије, али да се труди да их разуме, те им још једном упутио позив да дођу у Министарство пољопривреде на разговоре, како би све актуелне изазове решавали заједнички, кроз дијалог, а не на улици.